Brownfield s výhledem na Žižovský vysílač v Praze. Mikrocertifáktový vzdělávací program Antropocén nabízí terénní exkurze do městské divočiny.
Nová divočina ve městech: neregulované spontánní přírodní procesy vedou ke vzniku ostrovů biodiverzity na nečekaných místech. Praha, Karlín, foto: Petr Pokorný

Mikrocertifikátový vzdělávací program Antropocén

Mikrocertifikátový vzdělávací program Antropocén je od roku 2024 akreditován Univerzitou Karlovou, má hodnotu 8 ECTS.

Aktuální program zveřejněn!

Co to pro vás znamená? Status mikrocertifikátu poskytuje našemu kurzu nejen uznání, ale také vyšší úroveň důvěryhodnosti a hodnoty pro každého účastníka. Mikrocertifikátové vzdělávací programy jsou formou celoživotního vzdělávání, která se liší od stávajících rámců kvalifikací a má celoevropskou podporu, garantovanou Radou EU. Každý úspěšný absolvent obdrží mezinárodně uznávaný diplom vystavený Univerzitou Karlovou. Kurz je hodnocen 8 ECTS kredity, které si mohou studenti započítat do svých kurikul.

Termín „antropocén“ má mnoho významových rovin: je to možné geologické vymezení současné epochy, do které se bezprecedentně otiskla lidská činnost; je to kritika lidského vlivu na planetu a způsobu využívání takzvaných přírodních zdrojů; současně však jde též nepříjemný pohled do zrcadla přinášející nové uvažování o postavení člověka ve světě. Antropocén je nový pohled i na mnohé staré skutečnosti – a kromě toho také na nás samotné. Chápat ho můžeme jako novou environmentální situaci i její specifickou reflexi. Jedná se tudíž minimálně o dvojí obrat – materiální i myšlenkový. Antropocén však není jen nová skutečnost a určitý způsob pohledu, ale i specifický způsob prožívání. Jako jiné „historické epochy“ vyznačuje se i antropocén svou zvláštní senzitivitou; vnímavostí a citlivostí vůči určitým fenoménům, které sice dříve nutně nemusely procházet zcela bez povšimnutí, ale nechávaly nás chladnými. To se nyní v řadě případů a z různých důvodů proměňuje.

V době antropocénu začínají vědci studovat svět novým způsobem, ve kterém si nevystačíme s tradičním dělením na přírodní a společenské vědy ani s distinkcí mezi akademickými a mimo-akademickými formami poznání. Antropocenní jevy jsou složité, dynamicky proměnlivé a často neintuitivně vzájemně provázané – chceme-li porozumět současnosti, je klíčové umět se dívat na skutečnosti kolem nás z různých perspektiv.

Mikrocertifikát 2024

Mikrocertifikátový vzdělávací program Antropocén: Současný svět v transdisciplinární perspektivě vás naučí, jak efektivně studovat a interpretovat náš svět mezioborovým i nadoborovým způsobem: naučíte se, jak vystupovat za hranice vlastní odbornosti, komunikovat napříč disciplínami a lépe reagovat na komplikované – ekologické, společenské i identitární – výzvy současnosti.

Termín: květen 2024 – říjen 2024, závěrečné hodnocení leden 2025.

Co vás čeká: Intenzívní týdenní program v Praze 9.–13. 9. 2024 a distanční online vzdělávání. Evaluace závěrečných prací proběhne v lednu 2025.

Semináře, přednášky, terénní exkurze, praktické workshopy a řada konkrétních příkladů i praktických ukázek mezioborové spolupráce, to vše pod vedením špičkových odborníků a odbornic. LŠ proběhne v češtině a angličtině.

Naučíte se:

  • jak efektivně studovat a interpretovat současný svět mezioborovým i nadoborovým (transdisciplinárním) způsobem
  • jak vystupovat za hranice vlastní odbornosti, komunikovat napříč disciplínami
  • jak reagovat na komplikované – ekologické, společenské i identitární – výzvy současnosti

Kdo se může zúčastnit:

  • studenti přírodovědných, humanitních, společenskovědních  i uměleckých aj. oborů
  • odborníci z praxe, například (ale nejen) neziskového sektoru, zaměstnanci státní správy, učitelé
  • kdokoli se zájmem o antropocén z řad veřejnosti

Plná cena: 5000 Kč / Snížené kurzovné: 2500 Kč (na vyžádání v odůvodněných případech)

Jak se přihlásit: Napište krátký motivační dopis, kde popíšete, proč vás téma zajímá a proč se na letní školu hlásíte, a osobní medailonek se základními informacemi o vašem odborném zázemí či pracovní specializaci. K informacím připojte, pokud a z jakých důvodů žádáte o snížené kurzovné. Celkem max. 2 normostrany.

Přihlašování probíhá přes informační systém Univerzity Karlovy. Studenti UK použijí pro vstup do systému svoje studentské přihlašovací údaje, ostatní zvolí anonymní přístup („vstoupit bez přihlášení“).

Máte-li dotazy k letní škole, směřujte je email: anthropocene@cts.cuni.cz

Uzávěrka přihlášek proběhne 19. 4. 2024, 30. 4. 2024 EXTENDED DEADLINE. Krátce poté vás budeme informovat o případném přijetí. Maximální počet účastníků je 20.

Ubytování: Pro zájemce můžeme zprostředkovat cenově zvýhodněné ubytování na kolejích UK po dobu prezenční části letní školy.