Brownfield s výhledem na Žižovský vysílač v Praze. Mikrocertifáktový vzdělávací program Antropocén nabízí terénní exkurze do městské divočiny.
Nová divočina ve městech: neregulované spontánní přírodní procesy vedou ke vzniku ostrovů biodiverzity na nečekaných místech. Praha, Karlín, foto: Petr Pokorný

Mikrocertifikát Antropocén

Mikrocertifikátový vzdělávací program Antropocén: Současný svět v transdisciplinární perspektivě je od roku 2024 akreditován Univerzitou Karlovou, má hodnotu 8 ECTS.

Aktuální program pro rok 2025 zveřejněn! Registrace je nyní otevřena! Letošní ročník proběhne v angličtině a bude otevřený mezinárodnímu publiku.

Co to pro vás znamená? Status mikrocertifikátu poskytuje našemu kurzu nejen uznání, ale také vyšší úroveň důvěryhodnosti a hodnoty pro každého účastníka. Mikrocertifikátové vzdělávací programy jsou formou celoživotního vzdělávání, která se liší od stávajících rámců kvalifikací a má celoevropskou podporu, garantovanou Radou EU. Každý úspěšný absolvent obdrží mezinárodně uznávaný diplom vystavený Univerzitou Karlovou. Kurz je hodnocen 8 ECTS kredity, které si mohou studenti započítat do svých kurikul.

Termín „antropocén“ má mnoho významových rovin: je to možné geologické vymezení současné epochy, do které se bezprecedentně otiskla lidská činnost; je to kritika lidského vlivu na planetu a způsobu využívání takzvaných přírodních zdrojů; současně však jde též nepříjemný pohled do zrcadla přinášející nové uvažování o postavení člověka ve světě. Antropocén je nový pohled i na mnohé staré skutečnosti – a kromě toho také na nás samotné. Chápat ho můžeme jako novou environmentální situaci i její specifickou reflexi. Jedná se tudíž minimálně o dvojí obrat – materiální i myšlenkový. Antropocén však není jen nová skutečnost a určitý způsob pohledu, ale i specifický způsob prožívání. Jako jiné „historické epochy“ vyznačuje se i antropocén svou zvláštní senzitivitou; vnímavostí a citlivostí vůči určitým fenoménům, které sice dříve nutně nemusely procházet zcela bez povšimnutí, ale nechávaly nás chladnými. To se nyní v řadě případů a z různých důvodů proměňuje.

V době antropocénu začínají vědci studovat svět novým způsobem, ve kterém si nevystačíme s tradičním dělením na přírodní a společenské vědy ani s distinkcí mezi akademickými a mimo-akademickými formami poznání. Antropocenní jevy jsou složité, dynamicky proměnlivé a často neintuitivně vzájemně provázané – chceme-li porozumět současnosti, je klíčové umět se dívat na skutečnosti kolem nás z různých perspektiv.

Mikrocertifikát 2025

Mikrocertifikátový vzdělávací program Antropocén: Současný svět v transdisciplinární perspektivě vás naučí, jak efektivně studovat a interpretovat náš svět mezioborovým i nadoborovým způsobem: naučíte se, jak vystupovat za hranice vlastní odbornosti, komunikovat napříč disciplínami a lépe reagovat na komplikované – ekologické, společenské i identitární – výzvy současnosti.

Co vás čeká: Intenzívní týdenní program v Praze a distanční online vzdělávání.

Semináře, přednášky, terénní exkurze, praktické workshopy a řada konkrétních příkladů i praktických ukázek mezioborové spolupráce, to vše pod vedením špičkových odborníků a odbornic. LŠ proběhne v češtině a angličtině.

Kurz je ukončen zpracováním a prezentací skupinového projektu. Tak si vyzkoušíte interdisciplinární spolupráci v praxi pod vedením našich zkušených mentorů.

Naučíte se:

  • jak efektivně studovat a interpretovat současný svět mezioborovým i nadoborovým (transdisciplinárním) způsobem
  • jak vystupovat za hranice vlastní odbornosti, komunikovat napříč disciplínami
  • jak reagovat na komplikované – ekologické, společenské i identitární – výzvy současnosti

Kdo se může zúčastnit:

  • studenti přírodovědných, humanitních, společenskovědních  i uměleckých aj. oborů
  • odborníci z praxe, například (ale nejen) neziskového sektoru, zaměstnanci státní správy, učitelé
  • kdokoli se zájmem o antropocén z řad veřejnosti

Maximální počet účastníků je 20.

Plná cena: 5000 Kč / Snížené kurzovné: 2500 Kč (na vyžádání v odůvodněných případech)

Ubytování: Pro zájemce můžeme zprostředkovat cenově zvýhodněné ubytování na kolejích UK po dobu prezenční části letní školy.

Jak se přihlásit: Připravte krátký motivační dopis, kde popíšete, proč vás téma zajímá a proč se na letní školu hlásíte, a osobní medailonek se základními informacemi o vašem odborném zázemí či pracovní specializaci. K informacím připojte, pokud a z jakých důvodů žádáte o snížené kurzovné. Celkem max. 2 normostrany.

Přihlašování je otevřeno! Probíhá přes informační systém Univerzity Karlovy. Studenti UK použijí pro vstup do systému svoje studentské přihlašovací údaje (CAS login), ostatní postupují přes registraci nových zájemců. Upozorňujeme, že ročník 2025 proběhne v angličtině.

Máte-li dotazy k letní škole, směřujte je na email anthropocene@cts.cuni.cz